Rozhovor s přítelem - Airsoft

7. listopadu 2013 v 6:20 | Miška |  krásná.cz
Článek čtěte ZDE.

Na dívčích webech se vyskytují hlavně dívčí rady, tipy, články o kosmetice, o tom, jak vyřešit problémy... Málokdy se však na těchto webech vyskytují články jako je tento. Rozhodla jsem se, že vám díky mému přítelovi, přiblížím jednu velmi zábavnou, ovšem vcelku těžkou hru. Hra se nazývá airsoft a já pevně věřím, že některé z vás se vybaví, o jakou hru se jedná.

1. Pro začátek nám prosím vysvětli, co to vlastně airsoft je?
Airsoft původně vznikl jako konkurence paintballu. Jedná se v podstatě o hru založenou na stejném principu (střelba po protihráčích). V airsoftu se akorát používají zbraně na pohled shodné s originály, tudíž jsou nerozeznatelné od pravé zbraně. Na rozdíl od paintballu se v airsoftu užívají jako střelivo plastové kuličky o průměru 6mm.

2. Slyšela jsem, že se airsoft dělí na nějaké druhy, o jaké druhy se jedná?
Obyčejný airsoft, military airsoft a reenacting. Obyčejný airsoft se myslí hra, kde se jedná o klasické střílení (tým proti týmu). V military airsoftu se navíc používají i vojenské doplňky, vojenské typy her. Reenacting je kopírování pravých vojenských jednotek (USMC, AČR...).

3. Je potřeba mít na airsoft kromě zbraně i jinou výbavu?
Ano. Základními potřebami jsou ochranné brýle, lékarnička, pevná obuv a maskovací oděv. Dále závisí na každém jedinci, co si pořídí (Taktické doplňky - vesty, helmy, doplňky ke zbraním...).

4. S kolika lidmi je hra airsoftu nejideálnější?
Závisí na typu hry a prostorách ke hře. Může se hrát ve dvou, ale také i v počtu 3000 lidí (český a zároveň světový rekord).

5. Má airsoft nějaká pravidla nebo je to hra pouze o střílení na nepřátele?
Základními pravidly je hrát fair-play (přiznávat zásahy), nosit ochranné pomůcky a chovat se zodpovědně. Dále to opět závisí na domluvě a typu hry.

6. Jaké jsou typy airsoftových zbraní?
Airsoftové zbraně se dělí na tři kategorie - manualní, elektrické a plynové zbraně. Manuální zbraně - před každým výstřelem se musí ručně natáhnout, elektrické zbraně - zbraň natahuje elektromotor, plynové zbraně - zbraň pohání plyn.

7. Když potkávám malé chlapce s mikinami a plastovými zbraněmi střílející barevné kuličky, jedná se o hráče airsoftu?
Nikoliv. Dětem do rukou tyto zbraně nepatří, jelikož jsou prodejné od 18-ti let. Zacházet se zbraní by se mělo s rozumem, protože tyto zbraně mohou ublížit narozdíl od zbraní z vietnamské tržnice, které jsou běžně u těchto dětí k vidění.

8. Kde všude se dá airsoft hrát?
Na uzavřených hříštích nebo v lese, kam běžně nechodí veřejnost.

9. Můžu chodit na veřejnosti s odhalenou zbraní?
Ne, zbraně se musí nosit zakryté, jelikož jsou totožné s jejich ostrými předlohami. Každý by si tyto zbraně mohl splést s ostrými zbraněmi.

10. Existují i kamenné obchody, ve kterých se airsoftová výstroj a výzbroj pořídit nebo jsou pouze eshopy?
Existují i kamenné obchody. Např. lecjaký armyshop nebo specializovaný obchod s potřebami pro airsoft. Eshopů jsou samozřejmě spousty.

Já moc děkuji za rozhovor a doufám, že se i vám líbil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aimee Skellington Aimee Skellington | Web | 8. listopadu 2013 v 12:35 | Reagovat

Zajímavý blog :)
A já fandím spíš laser game než panitballu nebo airsoftu.. to moc bolí :D

2 AaaucewaF AaaucewaF | E-mail | Web | 4. srpna 2017 v 17:27 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

http://segwayverona.com/

3 Conniecem Conniecem | E-mail | Web | 16. září 2017 v 16:56 | Reagovat

Hello friends!
I am an official representative of private company which deals with all kinds of written work (essay, coursework, dissertation, presentation, report, etc) in short time.
We are ready to offer a free accomplishment of written work hoping for further cooperation and honest feedback about our service.
Send your work topics to our email: discount@edu-paper.com. This offer has limited quantities!!!
Details on our website:
https://top-essay.work

4 Avito321how Avito321how | E-mail | 28. září 2017 v 17:07 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Здравствуйте, дорогие друзья!</b>

Рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам необходимы конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если нужен залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

авито владикавказ возьму деньги под проценты по
авито деньги в долг от частного лица
авито аккаунт вк
как восстановить аккаунт на авито если его заблокировали
купить аккаунт wot на авито

5 SlavaYph SlavaYph | 5. října 2017 v 17:32 | Reagovat

Oh Lord. I don't know what to do as I have Lots of work to do next week semester. Plus the university exams are approaching, it will be a disaster. I am already being nervous maybe I should <a href=http://firmgains.com/drugs/ambien-murders>link</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

6 Dol77larKek Dol77larKek | E-mail | 14. října 2017 v 17:09 | Reagovat

Были заплачены деньги 6000 за покупку базы данных и просто швырнул. с другого аккаунта к нему обратились, уже специально на 100р была сделка на выборку и тоже швырнул.

непорядочный гандон. кинет 100р%

Телеграм  @japoshka кидальная дешевка

7 BethanyDzx BethanyDzx | E-mail | Web | 25. října 2017 v 14:10 | Reagovat
8 AlysonZpi AlysonZpi | E-mail | Web | 29. října 2017 v 4:08 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama